مهندسین آینده ساز

فردایی آزاد برای مهندسین جوان

هتل ها را می توان با توجه به عوامل زیر طبقه بندی نمود :
1- از نظر مكان
الف ) هتلهای مركز شهر
Down Town Hotel
ب ) هتلهای حومه شهر
SuburbanHotel
ج ) هتلهای تفریحی
Resort Hotel
د ) هتلهای فرودگاهی
Air port Hotel
هـ ) متل ها
M otel’s
2- از نظر تعداد اتاق
الف) هتلهای كوچك (تا 25 اتاق )
ب ) هتلهای متوسط ( از 25 اتاق الی 100 اتاق )
ج ) هتلهای بزرگ ( از 100 اتاق الی 300 اتاق )
د ) هتلهای خیلی بزرگ (از 300 اتاق به بالا )
G rand Hotel
3- از نظر نوع برنامه سرویس دهی
الف ) هتل با طرح آمریكایی
American Plan
ب ) هتل با طرح اروپایی
E uropean Plan
ج ) هتل با طرح كنتیننتال
Continental Plan
د ) هتل با طرح تعدیل شده و تغییر یافته آمریكایی
ModifiedAmerican Plan
4- از نظر نوع میهمان
الف) هتل با میهمان فامیلی و خانوادگی
Family GuestHotel
ب) هتل با میهمان تجاری
Commercial Guest Hotel
ج ) هتل با میهمان گروهی
Group Guest Hotel
د) هتل با میهمان درمانی (هتل درمانی)
Clinical Guest Hotel
5- از نظر مدت اقامت
الف) هتل ترانزیت
TransidentialHotel
ب ) هتل پانسیون
ResidentialHotel
ج) هتل نیمه پانسیون
Semi ResidentialHotel
6- از نظر امكانات موجود
الف) هتل اقتصادی با سرویس محدود
EconomyLimited ServiceHotel
ب ) هتل نیمه اقتصادی
Semi Economy Hotel
ج ) هتل تمام سوئیت
All suite
د ) هتل درجه یك
First Class Hotel
هـ ) هتل مجلل
LuxaryHotel
هتل داخل شهر[1] :
این نوع هتل ها در مركز شهر و یا با فاصله كمی از مراكز تجاری و اداری و تفریحی واقع شده است . قیمت این گونه هتلها بدلیل واقع بودن آنها در مركز شهر بالا ست و بیشتر مورد استفاده بازرگانان قرار می گیرند .
هتل حومه شهر [2]
این نوع هتلها در حومه شهر ها و در محلی آرام و ساكت واقع شده و قیمت آنها نیز نسبتاً ارزانتر می باشد . این هتل ها برای مسافران با بودجه كم و همچنین سازمانهایی كه می خواهند سمینار ، كنفرانس و برنامه های آموزشی داشته باشند و نیاز به مكانی ارام دارند بسیار مناسب است .
هتل های تفریحی یا ری زورت هتل
این هتلها در كنار دریا یا در مناطق خوش آب و هوا و كوهستانی و یا نزدیك چشمه های آب معدنی قرار دارند و بیشتر محل اسكان كسانی هستند كه برای گردش و گذراندن تعطیلات مسافرت می كنند .
هتل های تفریحی معمولا دارای حداقل امكانات مورد نیاز می باشند و بیشتر از طرح امریكایی پیروی میكنند . ( اتاق با سه وعده غذا، صبحانه ، نهار و شام )
هتلهای فرودگاهی
هانطوریكه از نام این هتلها تشخیص است در مجاورت فرودگاهها قرار دارند . وبیشتر مورد استفاده مسافران ترانزیت می باشند زیرا اكثر این مسافران با دقت بسیار كمی كه دارند امكان استفاده از هتل های داخل شهر برایشان میسر نیست . قیمت ها در اینجا فقط برای اتاق می باشد ( طرح اروپایی )
متل[3] :
اینها در خارج از شهر و كنار بزرگراه ها قرار دارند وبیشتر مورد استفاده مسافرانی هستند كه با وسیله مسافرت می كنند . قیمت درنظر گرفته شده فقط برای اتاق می باشد . متل ها معمولا دارای رستوران ، سوپر ماركت و ساندویچ فروشی نیز می باشند وسرویس آنها شباهت زیادی به سرویس هتلها دارد .
متلها دارای پمپ بنزین و فضای سبز مناسب با وسایل تفریحی محدود نیز هستند .
مسافرخانه ها [4]
كوچك و دارای امكانات اقامتی مختصر از جمله آشپزخانه كوچك و مشترك هستند . مسافرخانه ها شكل ابتدایی هتل های مدرن هستند و ممكن است در داخل و یا هر جای دیگر بیرون از شهر قرار گیرند .
2ـ طبقه بندی بر اساس تعداد اتاقها :
در اینجا ظرفیت هتل ها با توجه به تعداد اتاقها ، شاخص اندازه گیری قرار گرفته و معمولا هتلهای با 25 اتاق یا كمتر را كوچك ، از
100ـ 25 اتاق را متوسط ، 300 ـ 101 اتاق را بزرگ و هتلهای بیشتر از 300 اتاق را خیلی بزرگ می نامند كه امروز از نوع آخر بسیار دیده می شود .
3ـ طبقه بندی بر اساس نوع طرح یا برنامه [5]
طرح امریكایی[6] : قیمت در این طرح شامل اتاق و سه وعده غذا می باشد
طرح اروپایی : قیمت فقط شامل اتاق است و هزینه غذا باید جداگانه پرداخت شود
طرح متعادل یا بین المللی[7] : قیمت شامل اتاق و صبحانه است
طرح تعدیل یافته امریكایی[8] : قیمت شامل اتاق و دو عده غذا می باشد .
4- طبقه بندی بر اساس نوع مهمان :
اغلب در بیان و محاوره از اصطلاحاتی مانند هتل های تجاری ، خانوادگی و یا هتل مخصوص گروهها استفاده می شود ، این نوع طبقه بندی به بستگی به نوع مهمان دارد.
- هتل های تجاری[9] : بیشتر به بازرگانان سرویس داده و از طرح اروپایی پیروی می كنند .
- هتل های خانوادگی[10]: بیشتر در شهرهای توریستی و تفریحی واقع شده و از طرح امریكایی تبعیت می كنند .
- هتل های گروها[11]: بیشتر مورد استفاده شركت كنندگان در سمینارهای بزرگ كنفرانس ها ، گروها و نورها می باشند و از طرح آمریكایی الگو می گیرند .
- هتل كلینیك[12]: طرح سازمان و نوع امكانات موجود در این هتل ها به صورتی است كه بیشتر توسط بیماران و معلولین مورد استفاده قرار می گیرد .
5- طبقه بندی بر اساس مدت اقامت
LENGTHOF STAY
در این طبقه بندی ، هتل ها به سه دسته تقسیم می شوند .
-هتل های ترانزیت[13] : مهمانان معمولاً برای یك روز و گاهی اوقات حتی كمتر از یك روز در این گونه هتل ها اقامت می گزینند (مانند هتل های اطراف فرودگاه )
- پانسیون[14] : میهمانان با عقد قرار داد اجاره حداقل به مدت یك ماه در آنجا اقامت می كنند .
- نیمه پاسیون[15] : دارای هر دو خصوصیات ذكر شده بالاست و مهمانان می توانند بر حسب نیاز مدت اقامت خود را تعیین كنند .
6- طبقه بندی براساس امكانات ارائه شده
Feasibility & Servicing
امكانات موجود یك هتل می تواند مهمترین ملاك برای طبقه بندی هتل باشد ، برخی از كشورها از سیستم ستاره استفاده می كنند. مثلاً یك هتل پنج ستاره باید دارای امكاناتی مانند اتاق های مفروش با حمام، دستشوئی، آب گرم و سرد، تهویه مركزی، كانال موسیقی ، كلوپ ورزشی، استخر شنا، امكانات و وسائل ورزشی، مراكز تجاری، رستورانهای مختلف همراه با سالن پذیرایی و نوشیدنی ها و آبمیوه ها و كافی شاپ ، رستوران مخصوص و غیره باشد .
اینها فقط تعدادی از معیارهای لازم به منظور كسب ستاره هستند و هر چه امكانات هتل كمتر باشد تعداد ستاره ها نیز كمتر می شود كه ممكن است به دلایل زیاد از جمله هزینه بالا و نوع فعالیت هتل باشد .
هتل ها را براساس امكانات ارائه شده می توان به طریق زیر نیز طبقه بندی كرد .
- هتل های اقتصادی یا با سرویس محدود[16]: این نوع هتل ها دارای حداقل امكانات اقامتی و بهداشتی مورد نیاز بوده وقیمت اتاق ها حدودا 45% از هتل های درجه یك كمتر می باشد . این هتل ها اتاق را بدون ارائه سرویس غذا و نوشابه می فروشند و برای صرفه جویی دارای پرسنل كمتری بوده و از بل بوی و دربان استفاده نمی كنند .
- هتل های نیمه اقتصادی[17] : تركیبی از بافت هتل های فول سرویس و هتل های اقتصادی توام با صرفه جویی در هزینه ها بوده و دارای سالن های غذا خوری ، ظاهری زیبا و سرویس و امكاناتی مناسب هستند . گرانترین اتاق های این نوع هتل ها دارای چشم اندازی زیبا و در مكانی راحت و آرام قرار دارند.
- تمام سوئیت[18]:در اینجا تمامی اتاق ها از نوع سوئیت می باشند كه اتاق سوئیت بعداً شرح داده می شود .
- هتل های درجه یك[19]: هتل های تقریبا لوكس با پرسنل كار آزموده و امكانات بسیار خوب برای صرف غذا و نوشابه می باشند . این هتل ها معمولا دارای سوئیت های لوكس ، دو یا سه رستوران و یك سالن پذیرایی با نوشیدنی و آبمیوه می باشند .
- هتل های مجلل[20]: هتل های لوكس یا دو لوكس نامیده می شوند و دارای بهترین استاندارد در كارائی ، سرویس غذا و نوشابه و راحتی مهمانان می باشندصفحات جانبی

سلام به وبلاگ مهندسین آینده ساز خوش آمدید "شما میتوانید مقالات مربوط به رشته های عمران و معماری را از این وبلاگ دریافت کنید. همچنین شما می توانید برای دیدن نمونه کارای ماکت سازی به قسمت مربوط مراجعه نمائید"
سلام با شرکت در نظر سنجی ما را در ساخت یک وبلاگ ایده آل خود یاری کنید
ccxg2ry69w3kgps6pwe.jpg شمادوستان می توانید مطالبی که می خواهید در این وبلاگ باشد را برای ما مطرح کنید تا درصورت موجود بودن در آرشیو آن را در وب بگذاریم با تشکر از شما میثم دمی "

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

Bahar-20 بهاربیست

Powered by WebGozar


آخرین پست ها


نویسندگان


نظرسنجی

  • کدام یک از موضوع های این وبلاگ برای شما جذابتر بوده ؟


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها


]چاپ یاداشت

كدهای جاوا وبلاگ

قالب وبلاگ

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت /font>
blog
Check Page Rank of any web site pages instantly:
This free page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

سلام دوستان از بازیدتان کمال تشکر را دارم <--Best Codes By WwW.Javacode.Persiangig.com\Please Dont Delete this Line> Add to Favorites <--Best Codes By WwW.Javacode.Persiangig.com\Please Dont Delete this Line> آپلود عکس
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو