تبلیغات
مهندسین آینده ساز - مفهوم سیستم سازه های فولادی سبك (LSF)

مهندسین آینده ساز

فردایی آزاد برای مهندسین جوان

 

سیستم سازه ای فولادی سبك (LSF)، یك سیستم سازه ای پیشرفته است كه در انواع ساخت و سازها مانند ویلاها، خانه های ویلایی تك خانه وار و چندخانوار ، ساختمانهای مسكونی و اداری یك، دو و سه طبقه، هتل ها و هتل آپارتمانها، ساختمانهای مدارس و دانشگاهی، رستورانها و .... دارای كاربرد می باشد.

سیستم سازه های فولادی سبك (LSF) یكی از مناسبترین سیستم های ساختمانی است كه امروزه در جهان مورداستفاده قرار می گیرد. اصلی ترین عامل در سازه­ای فولادی سبك، مقاطع فولادی جدار نازك (LGS) میباشد. مقاطع فولادی جدار نازك، مقاطع فلزی سرد نورد شده ای میباشند كه با استفاده از ورقهای فولادی نازك و با استفاده از روش Roll Forming شكل دهی میشوند. داشتن ضخامت یكنواخت در عرض مقاطع و استفاده از روش  Roll Forming برای ساخت آنهاست كه باعث میگردد، تولید مقاطع در حجم بسیار بالا و با كیفیت مناسب و یكنواخت انجام گیرد.

مقاطع فولادی جدار نازك، سبك بوده و به راحتی قابل حمل میباشند. بخشهای مختلف ساختمان را به راحتی می تواند بااین مقاطع مونتاژ نمود. این عوامل باعث میگردد كه عملیات ساخت با این سیستم بسیار سریع باشد.                  

·     مزایای مقاطع فولادی جدار نازك

اغلب مصالح مورد استفاده در سیستم سازه های فولادی سبك قابل بازیافت بوده و 100 درصد مصالح پرتی كه در طول ساخت سیستم ایجاد میگردد، قابل بازیافت می باشد.

مقاطع فولادی جدار نازك مقاطع بسیار مقاومی در مقابل خوردگی، كج شدگی و ایجاد ترك می باشند.

مقاطع مورد نیاز برای ساخت ساختمان با سیستم (LSF) می توانند با طول های دقیق مورد نیاز سفارش داده شوند كه این كار باعث می گردد حجم عملیات و تعداد كارگر مورد نیاز در محل سایت كاهش یافته ونیز پرت مصالح نیز به حداقل ممكن برسد. مصالح موردنیاز برای ساخت این سیستم حداقل 67 درصد سبك تر از مصالح مرسوم در ساخت و ساز می باشد. جهت گیری كنونی سازه های فولادی سبك به سمت تكنیك پانل های پیش ساخته (Panelization) است كه در این روش دیوارهای ساختمان در محل كارخانه و تحت شرایط كنترل شده مونتاژ شده و سپس به محل سایت جهت نصب منتقل می گردند. این روش باعث بالا رفتن سرعت نصب این سیستم در محل كارگاه می گردد. پروسه شكل دهی و ساخت مقاطع فولادی جدار نازك یك سری سوراخهای استاندارد در جان این مقاطع ایجاد مینمایند كه عبور دادن سیم ها و لوله ها از داخل این سوراخها باعث ایجاد تسهیل در نصب سیستم های الكتریكی و لوله كشی ها در داخل دیوار می گردند. این سیستم نسبت به بقیه مصالح مزیت های بالاتری دارد.

 برخی از این خصوصیات به شرح ذیل میباشد.

·  انعطاف پذیری

این مقاطع میتوانند به صورت اعضای تكی و یا اینكه به صورت پانل های آماده شده در كارخانه، به سایت منتقل گردند. تنوع ضخامت و ابعاد مقاطع جدار نازك امكان انعطاف پذیری زیادی را در مرحله طراحی ایجاد می نمایند. به عنوان نمونه در طراحی یك سیستم خاص كه ارتفاع تیرچه ها باید محدود باشد، بدون اینكه فواصل المانهای كف و یا دیوار را تغییر داد، میتوان با تغییر ضخامت مقطع جدار نازك، این محدودیت را برآورده نمود.

·  بادوام

در مقاطع فولادی جدار نازك جمع شدگی و تغییر شكل و كج شدگی مقطع وجود نداشته و لذا مشكلات ایجاد شده برای پانلهای چوبی و پانل های گچی متصل شده به این اجزای فلزی نیز به حداقل ممكن كاهش خواهد یافت. همچنین فلز یك ماده غیراورگانیك بوده و بنابراین در مقابل رطوبت و هجوم حشرات مقاوم بوده و چرخش، كج شدگی، جدادگی، ترك و خزش در آن ایجاد نخواهد شد.

·     وزن سبك

مقاطع فولادی جدارنازك بدلیل سبك بودن به راحتی قابل حمل و جابجایی در محل كارگاه بوده و لذا هزینه مربوط به كارگر را كاهش داده و نیز باعث خستگی مفرط نمیگردد. 

·     قوی بودن مقاطع (Strong)

این مقاطع و سیستم سازه ای به راحتی میتواند بالاترین نیروهای زلزله و باد را تحمل نماید. 

·     دارای ثبات در ابعاد

بدلیل اینكه فلز ماده ای است  كه در مقایسه با مصالح اورگانیك، در مراحل پروسه  مختلف شكل میگیرد، بنابراین مقاطع كاملاً صاف، و هم شكل بوده و دارای كیفیت یكسانی میباشند.

·     مقاوم در برابر آتش

مقاطع فولادی، مصالح غیرقابل اشتعال میباشند. این مصالح نمی سوزند و باعث گسترش حریق در فضاهای مختلف ساختمان نمی گردند. بنابراین مالكان می توانند هزینه بیمه كمتری را برای بیمه نمودن ساختمان در برابر آتش بپردازند. 

·     مقاومت(Strength)

مقاطع فولادی جدار نازك سرد نورد شده، در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی دارای بالاترین نسبت مقاومت به وزن می باشند.

مزایای سیستم ساختمانی سازه های فولادی سبك برای ساخت و ساز:

برای طراحان:

·     انعطاف در طراحی

برای وجود تنوع زیاد در شكل مقاطع فولادی جدار نازك و اجزایی كه برای تكمیل این سیستم ساختمانی تولید می گردد، امكانات نامحدودی را برای طراح جهت ارائه ایده های مختلف طراحی، ایجاد می نماید. لذا طراح می تواند از این سیستم  در انواع پروژه های ساختمانی با كاربریهای متنوع، بدون نیاز به تولید مقاطع و مصالح خاص، استفاده نماید. 

·     تنوع در مصالح نما(Variety of Finishes)

سطوح بیرونی ساختمان باسیستم LSF، می تواند با انواع مصالح نمایی كه معمار پروژه می خواهد، پوشش داده شود. از نماهای قابل استفاده میتوان به مصالح بنایی و آجر، انواع سنگ های نما، نماهای آلومینیومی، نماهای چوبی، مصالح سرامیكی، نمای PVC، و .... اشاره نمود. در سطوح داخلی ساختمان، پانل های گچی (Gypsum Wallboard) مستقیماً بر روی المانهای فولادی جدار نازك دیوار متصل می گردند. 

·     برآورده نمودن الزامات استانداردهای مربوط به عملكرد ساختمان

سیستم سازه های فولادی سبك (LSF) به راحتی می تواند بالاترین ضوابط استانداردهای مربوط به طراحی سازه، انرژی، مقاومت در برابر آتش و عملكرد صوتی رابرآورده نماید.

·    سیستم ساختمان مدرن

سیستم LSF یك سیستم ساختمانی كاملاً سازگار با مدرن ترین سیستم های ساختمان سازی در دنیا می باشد. 

برای سازندگان:

·    سرعت در اجرای سیستم

سیستم LSS، یك سیستم سریع و آسانی بوده و بدون استفاده از نیروهای كاری با تخصص بالا قابل اجرا می باشد. بدلیل سبك بودن وزن اجرای سازه های فولادی سبك نسبت به مصالح مرسوم دیگر، المانها به راحتی قابل حمل و نصب بوده ، در نتیجه سرعت كار بسیار بالاست. به طور معمول در سیستم های متداول یك تیم با تجربه چهار نفره قادر هستند تمام دیوارهای یك خانه سه اتاق خوابه را در یك روزنصب نمایند. این سرعت باعث می گردد كه زمان اتمام پروژه به حداقل ممكن برسد. 

·     زمان توقف كم

بدلیل اینكه این سیستم قابلیت نصب در تمام شرایط جوی مانند هوای خشك و در سرمای شدید را دارا می باشد و از طرفی زمان اندكی را برای نصب در كارگاه نیاز دارد، لذا به طور معمول می توان در تمام فصول سال و در تمام شرایط جوی این سیستم ساختمانی رانصب نمود. 

·     فعالیتهای موازی و بدون وقفه در بخشهای دیگر ساختمان

به دلیل اینكه سیستم سازه ای ساختمان و پوشش خارجی آن بسیار سریع نصب می گردد، لذا بقیه فعالیتهای ساختمان مانند تاسیسات مكانیكی و برقی و نازك كاری سطوح داخلی ، می توانند به طور مستقل و به موازات  تكمیل شدن نمای بیرون انجام گیرند . 

·     سهولت در نصب سیستم های تاسیساتی

كلیه كابلهای برق ، لوله های آب و داكتهای تاسیساتی می توانند قبل از نصب پانلهای گچی سطوح داخلی به راحتی در فضاهای خالی موجود در داخل دیوارها اجرا گردند .

·     نیاز كم به تجهیزات

بدلیل اینكه قطعات ساختمانی سیستم LSF در قطعات سبك و قابل حمل توسط افراد ، به كارگاه منتقل می گردد، لذا برای جابجایی و نصب این سیستم نیاز به ماشین آلات خاص نمی باشد . تجهیزات مورد نیاز برای نصب این سیستم محدود به یك سری تجهیزات پایه ای قابل حمل می باشد .

·     نیاز به فضای كم كارگاهی

بدلیل تحویل قطعات ساختمانی در زمان مقرر مورد نیاز و نیز آماده بودن اغلب قطعات برای نصب ،  فضای بسیار محدودی برای نگهداری قطعات نیاز بوده و انلاف مصالح نیز در حداقل ممكن می باشد . بنابراین اجرای سیستم در سایتهای كوچك ومحدود براحتی انجام می گیرد .

·     ایمنی در محل كارگاه

بدلیل سبك بودن قطعات ، نیاز به تجهیزات و ماشین آلات خاص نبوده و سطح مورد نیاز برای كار نیز در فضای محدودی می باشد ، لذا باعث می گردد كه امنیت افراد و كاركنان به طور كامل در كارگاه تامین باشد .

·     كاهش هزینه ها

علاوه بر مزیت های فوق كه باعث  كاهش هزینه های اجرا میگردد ، بدلیل عملكرد حرارتی خوب سیستم LSF حجم موتورخانه و ظرفیت  سیستم گرمایش و سرمایش كم شده و باعث كاهش در هزینه های سیستم های تاسیساتی می گردد.

برای ساكنین :

·     هزینه های بهره برداری كمتر

سیستم LSF  ، هزینه بهره برداری كمتر ی را به ساكنین تحمیل خواهد كرد . به دلیل دوام بالای مصالح و نیز عملكرد حرارتی خوب این سیستم، ساكنین هزینه كمتری را برای تعمیرات و نیز سرمایش و گرمایش محیط ساختمان پرداخت خواهند نمود .

·     عملكرد صوتی خوب

عایق ها ی صوتی موجود در سیستم LSF  ، باعث كاهش شدت صوت ضربات (Impact Sound) و نیز عایق های صوتی تعبیه شده در فضاهای داخلی دیوار باعث كاهش صوت منتقل شده در فضاهای داخلی ساختمان می گردند . در این سیستم فضاهای داخلی ساختمان دارای ارامش و راحتی  بالایی می باشند .

·     محیط داخلی سالم

بدلیل سازگار بودن مصالح مورد استفاده در این سیستم با محیط زیست انسانی ، و بی اثر بودن مصالح ، هیچگونه بخارات سمی در محیط وجود نخواهد داشت . با كنترل و مسدود نمودن روزنه های ورود هوا ، در این سیستم كیفیت هوای داخلی ساختمان قابل كنترل و مطبوع می باشد . مشكلاتی مانند جمع شدگی ، كپك زدگی بر روی اجزای دیوارها ، در این سیستم وجود نخواهد داشت

·     مقاومت در برابر آتش

تمام مصالحی كه در سیستم ساختمانی LSF  مورد استفاده قرار می گیرد قابل اشتعال نبوده و دارای مقاومت بالا در برابر آتش می باشند . سیستم های ساختمانی LSF  كلیه ضوابط استانداردهای معتبر را در زمینه عملكرد اتش بر آورد نموده و تائیدیه های لازم در این زمینه را دارا می باشند .

· مقاوم در برابر زلزله و طوفانهای شدید 

تجربه های قبلی در طوفانها و زلزله های گذشته نشان می دهد كه سازه های LSF ، دارای عملكرد بهتری در برابر بارهای زلزله و طوفان نسبت به سیستم های ساختمانی دیگر می باشند . بدلیل سبك بودن این سیستم ساختمانی ، نیروی زلزله كمتری به آن اعمال می گردد .

برای محیط زیست ( For the Sustainable Environment  )

·    مصالح كمتر و قابل بازیافت بودن اتلاف

در هنگام ساخت ساختمان با سیستم LSF ، كمترین اتلاف  در مصالح وجود دارد و در انتهای عمر مفید ساختمان نیز ، مصالح به كار برده شده در این سیستم قابل بازیافت می باشند .

·    ترافیك و حمل و نقل كمتر

بدلیل استفاده از مصالح پیش ساخته در این سیستم و كوتاه بودن زمان نصب آن ، ترافیك و حمل و نقل كمتری در محل ساخت پروژه ایجاد خواهد شد

 

صفحات جانبی

سلام به وبلاگ مهندسین آینده ساز خوش آمدید "شما میتوانید مقالات مربوط به رشته های عمران و معماری را از این وبلاگ دریافت کنید. همچنین شما می توانید برای دیدن نمونه کارای ماکت سازی به قسمت مربوط مراجعه نمائید"
سلام با شرکت در نظر سنجی ما را در ساخت یک وبلاگ ایده آل خود یاری کنید
ccxg2ry69w3kgps6pwe.jpg شمادوستان می توانید مطالبی که می خواهید در این وبلاگ باشد را برای ما مطرح کنید تا درصورت موجود بودن در آرشیو آن را در وب بگذاریم با تشکر از شما میثم دمی "

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

Bahar-20 بهاربیست

Powered by WebGozar


آخرین پست ها


نویسندگان


نظرسنجی

  • کدام یک از موضوع های این وبلاگ برای شما جذابتر بوده ؟


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها


]چاپ یاداشت

كدهای جاوا وبلاگ

قالب وبلاگ

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت /font>
blog
Check Page Rank of any web site pages instantly:
This free page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

سلام دوستان از بازیدتان کمال تشکر را دارم <--Best Codes By WwW.Javacode.Persiangig.com\Please Dont Delete this Line> Add to Favorites <--Best Codes By WwW.Javacode.Persiangig.com\Please Dont Delete this Line> آپلود عکس