تبلیغات
مهندسین آینده ساز - نفوذ نقش های معماری اسلامی ایرانی بر بناهای آمریکایی (بخش اول)

مهندسین آینده ساز

فردایی آزاد برای مهندسین جوان

بیشتر شهرهای ایالات متحده دارای ساختمان هایی با تقلید از طراحی اسلامی هستند
جاناتان كوریل(1)
مینورو یاماساكی(2)، مهندس معمار آمریكایی در سال 1961، یك سال پیش از طراحی برج های دوقلو مركز تجارت جهانی، طرحی بسیار كوچك تر را كه تاثیر فراوانی بر نمای آفرینش جدید او در شهر نیویورك گذاشت به پایان رسانید.
این طرح 6.000 مایل آن طرف تر در عربستان سعودی قرار داشت كه او در دهه بعد بارها از آن دیدن كرد. ظاهر مركز تجارت جهانی به روشنی نشان می دهد كه یاماساكی وجوهی از طراحی اسلامی را در برج های دو قلو به كار برده است.
این الگوبرداری بیش از هر كجا در پایه های دو برج به چشم می خورد كه با قوس هایی نوك تیز مانند آنچه در مساجد و سجاده ها وجود دارد احاطه شده است. بنابر گفته لوری كر(3)، مهندس معماری كه آثار یاماساكی را مورد مطالعه قرار داده است محوطه مقابل برج ها نسخه ای از صحن های شهر مكه، مقدس ترین مكان مسلمانان به شمار می رود.
شخص یاماساكی نیز محوطه مركز تجارت جهانی را كه مانند مكه شبیه به فواره ای گرد با نقاطی برای نشستن است این گونه توضیف می نماید: "مانند بیابان، این محل حیاطی صاف است تا مردم بتوانند چند دقیقه ای را به منظور كاهش از فشارها و یكنواختی های یك روز عادی كاری در آن بگذرانند."به مدت 29 سال – از زمانی كه نخستین برج مركز تجارت جهانی در سال 1972 به پایان رسید تا 11 سپتامبر 2001 كه دو هواپیمای ربوده شده این دو ساختمان را با خاك یكسان كردند – آگاهی عمومی كمی نسبت به این نكته وجود داشت كه بلندترین و قابل رویت ترین برج های نیویورك نشان دهنده علاقه یاماساكی به معماری اسلامی بودند.
این ارتباط در هیچ لوحی نگاشته نشد. هیچ ادبیاتی آن را نستود. خود یاماساكی هم آن را اعلام نكرد، هرچند كه در "حیاتی در معماری"(4)، زندگی نامه شخصی اش در سال 1979 كه تمجید خود را از قوس های اسلامی بیان كرده و تصاویری را از طرح های مهمش به ثبت رسانده بود عكس هایی را قرار داد كه الگوی طراحی تحت تاثیر معماری اسلامی او را نشان می داد.
نظار السید، استاد معماری دانشگاه بركلی كالیفرنیا كه به مدت دو سال همراه یاماساكی بر روی یك طرح دیگر كار كرد می گوید: "ذهنیت كمان های نوك تیز و جناغی به زیبایی در مركز تجارت جهانی دیده می شود. استفاده از آن در مركز تجارت جهانی كه بعدها توسط هواپیما ربایان به عنوان نمادی از سرمایه داری غربی شناسایی شد عجیب به نظر می رسد."
هر چند ممكن است مركز تجارت جهانی برجسته ترین نمونه از معماری تحت تاثیر اسلام در ایالات متحده بوده باشد، با این وجود نمونه های شایان ذكر دیگری نیز در همه شهرهای بزرگ آمریكایی وجود دارند.
تاتر آلكازار(5) در سانفرانسیسكو تقریبا یك بنای پر زرق و برق با معماری اسلامی به شمار می رود. هتل سیتی كلاب بركلی در شهر بركلی به طراحی جولیا مورگان به روشنی از معماری مغرب تاثیر گرفته است. و اساتید می گویند كه مارین كاونتی سیویك سنتر(6) سان رافائل(7) با گنبد آبی رنگ مسجد مانند و آنتن برجی آن كه یادآور گلدسته ها است قریحه ایرانی و اسلامی را به نمایش می گذارد.
فرانك لوید رایت(8)، صاحب نام ترین مهندس معمار آمریكا بنای نامبرده را در اواخر دهه 1950 پس از سفری به بغداد جهت انجام ماموریتی به دستور فرمانروای عراق شاه فیصل دوم طراحی نمود.
رایت كه ازایران نیز دیدن كرد به معماری اسلامی علاقه ای دیرینه داشت و زیبایی شناسی ایرانی را عمیقا تحسین می كرد. علاقه او پنهان نبود، اما 40 سال پس از مرگ رایت این تمایل در خاطرات جمع آوری شده از وی توسط ایالات متحده به چشم نمی خورد.
در حقیقت تاریخ معماری تاثیر گرفته از معماری اسلامی در ایالات متحده سال ها است كه به اندازه كافی مورد توجه قرار نگرفته است. آغاز آن اگر از معماری مغرب (ثلفیقی از معاری اسلامی و اسپانیایی) چشم پوشی كنیم دست كم به اواخر قرن 19 میلادی باز می گردد.
بناهای مغربی پیش از قرن 18 در ایالات متحده وجود داشتند و در آغاز توسط شهروندان اسپانیایی كه به دلیل سال ها حكومت اسلام بر آنها معماریشان از این مذهب تاثیر پذیرفته بود وارد جنوب غرب این كشور شدند.ساختمان های جنوب غرب كشور اغلب با خشت، آجری كه در نور خورشید خشك شده بود ساخته می شدند. ادوبی(9)، معادل خشت در ایالات متحده از نام عربی آن الطوبه برگرفته شده است.
مینا معرفت، مهندس نخبه معماری در كتابخانه كنگره كه مدیریت برنامه شهرهای اسلامی آن را بر عهده دارد و تا كنون در دانشگاه های ام آی تی، جان هاپكینز و وسلیان(10) تدریس كرده است می گوید: "معماری آمریكایی تاثیر گرفته از معماری اسلامی، پیشینه ای بسیار قدیمی تر از ساخت مركز تجارت جهانی دارد."
پیشینه آن به زمانی باز می گردد كه در نیو مكزیكو، تگزاس و كالیفرنیا شاهد معماری اصیل خشتی بودیم. این معماری به طور مستقیم متعلق به مسلمانان اسپانیایی مقیم اسپانیا است. خانه های بومی جنوب غرب تقریبا با خانه های خاور میانه و دنیای اسلام یكسان بودند."
معماری اسلامی به روشنی ریشه در آداب اسلامی دارد، اما خود واژه آن گونه كه در غرب استفاده می شود به سبكی از بنا و طراحی اشاره دارد كه از بار مذهبی برخوردار نیست.یاماساكی، رایت و مهندسان معمار دیگر به سادگی به رسم داد و ستدی بین فرهنگی مشغول شدند كه طبق آن معماران برای الهام گرفتن به رسوم شكل گرفته در كشورهای دیگر رجوع می كنند.
معماران دنیای اسلام نیز به این كار مبادرت می ورزند و نمونه آن را در قدیمی ترین نمونه بازمانده از معماری اسلامی، گنبد سنگی در اورشلیم می بینیم.این بنا كه در سال 692 میلادی ساخته شد با موزاییك های دیواری و شكل هشت ضلعی از معماری دوران بیزانس تاثیر گرفته است. با این وجود الگوهای هندسی گلدار، نوشته های قرآنی و نبود هر گونه تمثال انسانی هویت دیداری جدیدی به مسلمانان بخشید.
هر چند طرح های گلدار بسیار پیش از پیدایش اسلام توسط یونانی ها و رومی ها استفاده می شد، مسلمانان برای ایجاد سبك معمای مخصوص به خود این هنر را به سطح جدیدی ارتقا دادند و همین كار را با قوس ها و گنبدهای دوران بیزانس انجام دادند.قوس های نوك تیز به یكی از شاخص های معماری اسلامی تبدیل شد و به عنوان نماد در محراب، جایگاه نماز مساجد كه به سمت قبله ساخته می شود، مورد استفاده قرار گرفت.
قوس های نوك تیز و گنبدهای رنگارنگ را می توان در بناهای بزرگ اسلامی سراسر جهان از جمله تاج محل در اگرای هند؛ مسجد سلطان احمد(كه مسجد آبی نیز نامیده می شود) در استانبول تركیه؛ واسلیمی های فیروزه ای مسجد شاه مشهور در اصفهان ایران مشاهده نمود.
معماری اسلامی، فرهنگ اروپایی را همانگونه كه در ساحل دریای آدریاتیك ایتالیا در ونیز دیده می شود حتی بیش از فرهنگ آمریكایی تحت تاثیر قرار داده است.دبورا هاوارد(11)، استاد معماری دانشگاه كمبریج در كتابش "ونیز و شرق" می نویسد كه سازندگان قرن های 12 تا 15 ونیز تاثیر فراوانی از معماری اسلامی گرفته اند.
سبك قوس ها، گنبدهای بلند، نقش برجسته های روی دیوار و حتی الگوی راه پله ها به طور مستقیم از جهان اسلام كه ارتباط تجاری شكوفایی با ونیز داشت وام گرفته شده بود.بناهای عظیم موجود در ونیز از جمله پالاتزو دوكاله(12) یا قصر فرار كه در سال 1460 میلادی بنا شد بر این تاثیر شهادت می دهند.نمونه های جدید تر را می توان در آثار آنتونیو گاودی(13)، معمار بزرگ اسپانیایی مشاهده نمود كه به تحصیل در رشته های هنر اسلامی و معماری پرداخت و تا جایی پیش رفت كه مایه های آن را در ساختمان های كلیساهای اسپانیایی از جمله صومعه ای در اخیكا(14) اسپانیا به كار گرفت.
برخی از اقتباس های معماری اسلامی در آمریكا تا حدودی عجیب و غریب یا مسخره می شوند. تی پترسن راس(15)، مهندس معمار اهل سان فرانسیسكو كه سال 1917 در خیابان 650 گیری(16) معبد شراینرز(17) را بنا كرد (بنایی كه هم اكنون تاتر آلكازار است) از بیانات اسلامی نیز بر دیوارهای بیرونی آن استفاده نمود و یكی را نیز به زبان عربی نوشت كه طبق گفته ها مفهوم آن این بود: "خدا بزرگ است و راس معمار بزرگ است!"

صفحات جانبی

سلام به وبلاگ مهندسین آینده ساز خوش آمدید "شما میتوانید مقالات مربوط به رشته های عمران و معماری را از این وبلاگ دریافت کنید. همچنین شما می توانید برای دیدن نمونه کارای ماکت سازی به قسمت مربوط مراجعه نمائید"
سلام با شرکت در نظر سنجی ما را در ساخت یک وبلاگ ایده آل خود یاری کنید
ccxg2ry69w3kgps6pwe.jpg شمادوستان می توانید مطالبی که می خواهید در این وبلاگ باشد را برای ما مطرح کنید تا درصورت موجود بودن در آرشیو آن را در وب بگذاریم با تشکر از شما میثم دمی "

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

Bahar-20 بهاربیست

Powered by WebGozar


آخرین پست ها


نویسندگان


نظرسنجی

  • کدام یک از موضوع های این وبلاگ برای شما جذابتر بوده ؟


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها


]چاپ یاداشت

كدهای جاوا وبلاگ

قالب وبلاگ

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت /font>
blog
Check Page Rank of any web site pages instantly:
This free page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

سلام دوستان از بازیدتان کمال تشکر را دارم <--Best Codes By WwW.Javacode.Persiangig.com\Please Dont Delete this Line> Add to Favorites <--Best Codes By WwW.Javacode.Persiangig.com\Please Dont Delete this Line> آپلود عکس