تبلیغات
مهندسین آینده ساز - نفوذ نقش های معماری اسلامی ایرانی بر بناهای آمریکایی (بخش دوم)

مهندسین آینده ساز

فردایی آزاد برای مهندسین جوان

اواسط دهه 1920، گلن كرتیس(18) ساختمان ساز در شمال میامی مقداری زمین خرید و شهر كاملی با ساختمان های مغربی ساخت. طبق طرح كرتیس، همه خانه های اپالوكا(19) فلوریدا دارای گنبد و گلدسته بودند. این شهر با نام های "بغداد جنوب" یا "بغداد فلوریدا" شهرت یافت.
اپا – لوكا هنوز موجود است. این شهر به داشتن بزرگ ترین مجموعه معماری مغربی در نیمكره غربی به خود می بالد. بیست ساختمان آن به عنوان اماكن تاریخی به ثبت ملی رسیده اند.
كرتیس تحت تاثیر عشق دیرینه اش به كتاب قصه های عربی "هزار و یك شب" (كتابی كه رایت نیز در دوران كودكی آن را عاشقانه دوست داشت) و همچنین فیلم صامت سال 1924، "دزد بغداد" واقع بود. این فیلم با بازی داگلس فربنكس(20) در نقش دزدی كه به قصر یك خلیفه وارد می شد و به عشق یك شاهزاده گرفتار می آمد دارای صحنه های شگفت انگیزی بود. در بین خیابان های اپا – لوكا می توان از خیابان علی بابا و بلوار شهرزاد نام برد.معماری ایالات متحده در دهه 1920 شاهد موجی از تاثیرات معماری اسلامی بود. هرچند برخی از این بناها نا متعارف بودند، اقدامات بسیار جدی نیز برای تكرار و درك هنر و معماری اسلامی صورت می گرفت.
معرفت می گوید كه سال 1925 آرتور آپهام پوپ(21)، استاد فلسفه در پرینستن(22) كه بعدها كتاب "معماری ایرانی" را نوشت از ایران بازگشت و در فیلادافیا نمایشگاهی برپا نمود و بازآفرینی معماری اسلامی را به نمایش گذاشت.
معرفت می گوید اشتیاق پوپ به مایه های اسلامی علاقه آمریكایی های ثروتمند را برای به نمایش گذاشتن كارهایشان برانگیخت. در بین این افراد می توان از اندرو ملن(23) بانكدار، جان دی. راكفلر و دوریس دیوك(24) نام برد كه در سال 1936 یك كاخ قرن 17 اصفهان را در هانا لولو بازسازی كرد. این بنا هم اكنون بنیاد هنر اسلامی دوریس دیوك را در خود جای داده است.
معماری ایالات متحده در دهه 1950 و اوایل دهه 1960 از بركت وجود افرادی همچون رایت، یاماساكی و ادوارد دورل استون(25) كه پس از جنگ جهانی دوم نه تنها به شرق نظر انداختند بلكه برای كار راهی سفر به آن نیز شدند شاهد موج دیگری از تاثیرات اسلامی بود.
بنا بر گفته كر، استون در سال 1953 به هند سفر كرد و با الهام از تاج محل سفارت ایالات متحده را در دهلی نو بنا كرد. استون پس از بازگشت به ایالات متحده تاثیرات معماری مغول و اسلامی را در تمام ساختمان هایش به كار گرفت. وی از دایره كلمبوس 2(26) در نیویورك با مجموعه ای از قوس های منحنی و مركز كندی واشنگتن یاد می كند كه ستون بندی آن قصیده ای از معماری اسلامی به شمار می رود.
یاماساكی نیز به دهلی نو سفر كرد و و غرفه ایالات متحده را در نمایشگاه جهانی كشاورزی سال 1959 طراحی نمود. (كر هنگام پژوهش در زمینه آثار یاماساكی و استون متوجه شد كه وزارت امور خارجه ایالات متحده از سال 1953 مهندسان معمار آمریكایی را به منظور "مطالعه جدی" فرهنگ و معماری كشورهای میزبان به انجام فعالیت هایی با سرمایه گذاری ایالات متحده در خارج از كشور تشویق می كرده است.)
غرفه یاماساكی كه تصویر آن در كتاب او به نام "حیاتی در معماری" آمده است دارای گنبدهایی شبیه به گنبدهای مساجد بود كه بر فراز مسیرهای پیاده افراشته شده بودند.كارهای بعدی یاماساكی در عربستان سعودی كه شامل ساخت ترمینال فرودگاه ظهران در سال 1961 و ساختمان اصلی آژانس پول عربستان سعودی در ریاض در سال 1982 بودند عشق او را به معماری اسلامی استحكام بخشیدند.
دولت سعودی آنچنان به برداشت یاماساكی از قوس های اسلامی علاقه مند شد كه نام آن را قوس های یاماساكی گذاشت و از آن در طرح های دیگر خود از جمله دانشگاه نفت و مواد معدنی شاه فهد در ظهران استفاده كرد. دولت این كشور همچنین تصویر ترمینال یاماساكی را در ظهران بر روی یكی از اسكناس های خود چاپ نمود.
مركز تجارت جهانی با چنین زمینه ای پدید آمد. طرح نیویورك نه تنها انحراف نبود، بلكه بخشی از یك الگوی 20 ساله به شمار می رفت كه یاماساكی طی آن برای همگانی كردن معماری سرزمین هایی كه اسلام در آنها حضور محكمی داشت تلاش كرده بود.
چند تن از اساتید از جمله كر پس از 11 سپتامبر به ارتباطات بین مركز تجارت جهانی و معماری اسلامی اشاره كردند، اما شركت معماری یاماساكی به نام مینورو یاماساكی اسوشییتس(27) تمایلی به بررسی این ارتباطات نداشتند و تماس هایی را كه در این مقوله صورت گرفت بی پاسخ گذاشتند (یاماساكی در سال 1986 از دنیا رفت.
كر و متخصصان دیگر می گویند در فضای پس از 11 سپتامبر كه واژه "اسلام" ارتباط نزدیكی با تروریسم پیدا كرده است برخی از مهندسان معمار تمایلی ندارند تصدیق نمایند كه ساختمان هایشان از معماری اسلامی تاثیر گرفته است.
هنگامی كه ویك رابرتس(28)، ناشر مجلات اختصاصی یكدست كه بر روی جلدهایشان تصاویر نمونه های حیرت انگیزی از معماری اسلامی به چشم می خورد طرح خود را با كتاب فروشی ها و نمایندگان كتب ایالات متحده در میان گذاشت با قید و شرط مواجه شد.
مجموعه "كاشی كاری های اسلامی" دارای الگوهای معماری بناهای اصفهان، كازابلانكا، سمرقند و سایر شهرهای صاحب نام اسلامی است. از ماه ژانویه هزاران جلد از آن به دلیل اشكال هندسی زیبا به افراد فروخته شده است.
رابرتس كه شركت او با نام هارتلی اند ماركس پابلیشرز(29) در ونكوور واقع است می گوید: "بسیاری از افراد در آمریكا از من خواستند تا نام آن را تغییر دهم. اما به عقیده من مردم باید دریابند كه معماری اسلامی دارای تاریخی زیبا است."
خواسته ما از چاپ این كتاب ها آن است كه بر الگوهای ذهنی ساده مردم تاثیر بگذاریم. مردم زیبایی را می بینند، سپس داستان (آن معماری) را در داخل جلد می خوانند. این كتاب ها درباره زیبایی و تاریخ هستند."
به گفته ناصر رباط، استاد معماری اسلامی آغا خان در ام آی تی، تاریخ معماری اسلامی همیشه در دل ایالات متحده باقی خواهد ماند. او می گوید حتی در دوران جنگ های صلیبی، اروپائیانی كه به سرزمین مقدس سفر كردند توسط آنچه در مصر و سوریه و كشورهای دیگر دیدند دگرگون شدند.شاید معماری گوتیك نیز توسط جنگجویانی پایه ریزی شده باشد كه از خاور میانه بازگشتند و دانش ریاضی و معماری را كه در آن محل آموخته بودند به كار گرفتند. عكس این جریان نیز صادق است. مهندسان معمار كشورهای اسلامی به وسیله آنچه درباره كشورهای غیر مسلمان می خوانند یا می بینند تحت تاثیر قرار می گیرند.
رباط می گوید: "فرهنگ ها همواره چه هنگام صلح و چه در زمان جنگ با یك دیگر مواجه و ادغام شده اند. در گذشته مردم، جهان را متشكل از فرهنگ های ناب و مستقل می دانستند كه هر كدام زبان های خوراكی، دیداری، ادبی و معماری خود را دارا بودند."
اما هم اكنون تعدادی از ما منش چند فرهنگی را كه در آن اعتقادی به خلوص و محدودیت توسعه فرهنگی وجود ندارد تایید می كنیم. ... تاثیر، مداوم و دو سویه است و هیچ گاه باز نمی ایستد."
اجازه نشر مجدد این مقاله از نگارنده آن جاناتان كوریل دریافت شد

صفحات جانبی

سلام به وبلاگ مهندسین آینده ساز خوش آمدید "شما میتوانید مقالات مربوط به رشته های عمران و معماری را از این وبلاگ دریافت کنید. همچنین شما می توانید برای دیدن نمونه کارای ماکت سازی به قسمت مربوط مراجعه نمائید"
سلام با شرکت در نظر سنجی ما را در ساخت یک وبلاگ ایده آل خود یاری کنید
ccxg2ry69w3kgps6pwe.jpg شمادوستان می توانید مطالبی که می خواهید در این وبلاگ باشد را برای ما مطرح کنید تا درصورت موجود بودن در آرشیو آن را در وب بگذاریم با تشکر از شما میثم دمی "

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

Bahar-20 بهاربیست

Powered by WebGozar


آخرین پست ها


نویسندگان


نظرسنجی

  • کدام یک از موضوع های این وبلاگ برای شما جذابتر بوده ؟


آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها


]چاپ یاداشت

كدهای جاوا وبلاگ

قالب وبلاگ

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت /font>
blog
Check Page Rank of any web site pages instantly:
This free page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

سلام دوستان از بازیدتان کمال تشکر را دارم <--Best Codes By WwW.Javacode.Persiangig.com\Please Dont Delete this Line> Add to Favorites <--Best Codes By WwW.Javacode.Persiangig.com\Please Dont Delete this Line> آپلود عکس