معماری شامل تمامی محیط فیزیكی است كه بشر را احاطه می‌كند و تا زمانی كه عنصری از اجتماع متمدن هستیم نمی‌توانیم از حیطه آن خارج بشویم زیرا معماری عبارت از مجموعه تغییرات و تبدیلات مثبتی است كه هماهنگ با احتیاجات بشر بر سطح زمین ایجاد شده است و تنها صحراهای دست‌نخورده از آن مستثنی هستند انسان تحت تسلط معماری به جهان چشم می‌گشاید و به خاك سپرده می‌شود

به اعتقاد بعضی ها معماری مادر همه هنرهاست که تعاریف مختلفی از آن ارائه شده است. رشته معماری یکی از رشته های مهم دانشگاهی است که امروزه در دانشکده های فنی یا هنری دنیا تدریس می شود این رشته دارای دو جنبه هنری و فنی است. چون در درسهای ارائه شده دروسی است مثل: طراحی، زیباشناسی وغیره که جنبه هنری رشته و دروسی مثل: سازه های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح و ... به جنبه فنی این رشته مربوط می شود. یک معمار باید در طراحی خانه فضای آرام بخش همانقدر اهمیت دهد که به اصول فیزیکی مثل: نور، صوت و ... توجه می کند. بنابراین معماری به عنوان یک تخصص چند رشته ای به شمار می آید که هم شامل مباحث فنی و مهندسی است و هم بر خلاقیت، ذوق هنری و زیباشناسی تاکید دارد و هم باید در این راستا مباحث اجتماعی، اقتصادی و روانشناسی را هم مورد توجه قرار دهد

تحصیلات دانشگاهی در رشته معماری شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در داخل و خارج از کشور می باشد دوره کارشناسی معماری حداقل 5/4سال به طول می انجامد پیش از شروع دوره یک نیمسال بعنوان پیش نیاز ارائه می گردد که جزو سنوات تحصیل به حساب نمی آید ولی 8 واحد آن جز واحدهای دوره محسوب می گردد. به نیم سال اول دروس پایه از طراحی گرفته تا درس ریاضی و کامپیوتر را می آموزند و در نیم سال سوم به بعد هم هر نیمسال یک درس طراحی ارائه می شود که اصلی ترین بخش مقطع کارشناسی معماری را تشکیل می دهد. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی مهندسی معماری می توانند در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ادامه تحصیل دهند تعداد کل واحدهای درسی حدود 140 ساعت واحد است و فارغ التحصیلان این دوره قادر به ایفای نقش در زمینه های زیر خواهندبود:

1ـ طراحی (تک بنا یا مجموعه ی زیستی کوچک) از طرحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده ی بنا که این زمینه وظیفه محوری کار معمار را تشکیل می دهد.


2
ـ همکاری با گروه مهندسان مشاوره معماری در جهت توسعۀ طرحها و تهیه ی نقشه های معماری مراحل یک و دو


3
ـ نظارت بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمان


4
ـ مشارکت در مدیریت اجرایی پروژه های معماری


5
ـ عضویت در کادر فنی شهرداریها و سازمانهای مشابه


6
ـ تدریس در دوره کاردانی و همینطور دبیرستانهای فنی و حرفه ای و کاردانش آموزش و پروش.


گرایش های رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد است که در دو گرایش «شهرسازی» و «معماری» تحصیل می کنند که هرکدام از این گرایشها به چند زیر شاخه تقسیم می شوند.

گرایش های رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد است که در دو گرایش «شهرسازی» و «معماری» تحصیل می کنند که هرکدام از این گرایشها به چند زیر شاخه تقسیم می شوند.


توانایی لازم برای موفقیت در رشته معماری:


معماری بیش از آنکه علم و تکنیک باشد ذوق و سلیقه و استعداد است و معمار کسی است که طرح های فردی اش با نقاشی و مجسمه سازی رقابت کند و در واقع بتواند مجسمه ای کاربردی سازد و دانشجوی این رشته علاوه بر توانمندی در طراحی و قدرت تجسم و خلاقیت لازم است که در درس ریاضی بخصوص در هندسه و آمار قوی باشد چون برای آموزش فن و تکنیک معماری باید دروس مثل: هندسه کاربردی، هندسه مناظر و مرا یاور ریاضیات و آمار را مطالعه کرد. یک مهندس معماری باید بتواند با هنر و زبان معماری با همه مردم دنیا صحبت کند برای همین باید حتی تاریخ، جغرافیا، اقلیم شناسی و ... بداند و تاریخ را به امروز منتقل کند.


موقعیت های شغلی:


فارغ التحصیلان کارشناسی این رشته می توانند به ساختمان سازی بپردازند اما فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد چون جنبه های هنری معماری را آموزش دیده است بیشتر به هنر معماری می پردازد. مهندس معمار علاوه بر طراحی بناها می تواند به طراحی و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی بپردازد، به عنوان ناظر ساخت فعالیت کند در ضمن فارغ التحصیلان معماری آمادگی کار در رشته های مرتبط با معماری مثل طراحی صحنه یا طراحی صنعتی را نیز دارد.


فارغ التحصیلان این رشته می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آزمون رشته های زیر شرکت کنند طراحی شهری ـ مجموعه معماری ـ مرمت و احیای بناها و بافت های تاریخی ـ برنامه ریزی شهری و منطقه ای ـ کارگردانی، سینما، تولید سیماـ ادبیات نمایشی ـ مدیریت پروژه و ساخت، مجموعه ژئوفیزیک و هواشناسی ـ مجموعه آمار فلسفه علم، انیمیشن، ارتباط تصویری تصویرسازی، نقاشی، عکاسی، طراحی صنعتی ـ مهندسی صنایع و مرمت اشیا فرهنگی و تاریخ ـ پژوهش هنر و ...


دانشگاه هایی که رشته کارشناسی مهندسی معماری را ارائه می کنند:


1
ـ دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین (روزانه ـ شبانه)


2
ـ دانشگاه تهران (روزانه)


3
ـ دانشگاه شهیدباهنر کرمان (روزانه ـ شبانه)


4
ـ دانشگاه شهید بهشتی کرمان (روزانه)


5
ـ دانشگاه شیراز (روزانه)


6
ـ دانشگاه علم و صنعت ایران ـ تهران (روزانه)


7
ـ دانشگاه کاشان (روزانه ـ شبانه)


8
ـ دانشگاه گیلان ـ رشت         (روزانه ـ شبانه)


9
ـ دانشگاه مازندران ـ بابلسر (روزانه)


10
ـ دانشگاه هنر تهران (روزانه)


11
ـ دانشگاه هنر اسلامی ـ تبریز (روزانه)


12
ـ دانشگاه یزد (روزانه)


13
ـ دانشگاه هنر اصفهان (روزانه ـ شبانه)


ضمناً دانشگاه غیرانتفاعی خیام مشهد و دانشگاه غیرانتفاعی سوره تهران نیز یک رشته را ارائه     می دهند.


لازم به یادآوری است که گرایشهای کارشناسی ارشد عبارتند از: 1ـ شهرسازی 2ـ معماری


1
ـ شهرسازی دارای دو گرایش: الف ـ طراحی شهری  ب ـ برنامه ریزی شهری


2
ـ معماری دارای سه گرایش: الف ـ گرایش فناوری  ب ـ گرایش مسکن  ج ـ گرایش معماری پایدار


مقطع دکتر دارای یک دوره چهار ساله است که در سال اول آن آموزش واحدهای تخصصی و دو سال بعد مربوط به انجام تحقیقات رساله دکتری است.